عضویت در خبرنامه نخستان

خانه » تازه های نشر » اخبار نشر » “گرینگوی پیر” منتشر شد!

“گرینگوی پیر” منتشر شد!

۹

تیر

۹۳

“گرینگوی پیر” منتشر شد!

رمان گرینگوی پیر نوشته کارلوس فوئنتس با ترجمه عبدالله کوثری و همکاری نشر ماهی منتشر شد.

گرینگوی پیر

رمان گرینگوی پیر، شرحی تخیلی از پایان زندگی آمبروز بیرس- نویسنده سرشناس آمریکایی- است که در ۷۱ سالگی از کشورش به مکزیک سفر می‌کند تا به انقلاب این کشور بپیوندد؛ اما پس از آن دیگر  کسی از سرنوشت او خبردار نشد.

فوئنتس همزبان با اکتاویو پاز انقلاب مکزیک را تلاشی برای رسیدن به هویتی مستقل و دستیابی به ارزش‌هایی می‌داند که اگرچه یک شبه به دست نیامده، اما راه رسیدن به آنها با این انقلاب هموارتر شد و البته این راهی است که همچنان باید پیموده شود، اما با رای و تصمیم خود مردم آمریکای لاتین و نه با مداخلات برادر بزرگتر، یعنی ایالات متحد. او در جایی این سخن پاز را نقل می‌کند که «انقلاب مکزیک غوطه خوردن ناگهانی مکزیک در هستی خود است. در انفجار انقلاب، هر مکزیکی سرانجام در دیداری مرگبار، مکزیکی دیگر خواهد شناخت.» گرینگوی پسیر در یک بعد تصویری از این دیدار مرگبار را پیش چشم خواننده می‌نهد.

آنچه خواندیم بخشی از مقدمه نوشته شده توسط عبدالله کوثری برای رمان”گرینگوی پیر” است.

گرینگوی-پیر کارلوس فوئنتس

بخشی از رمان “گرینگوی پیر”

اکنون تنها می‌نشیند و به یاد می‌آرد. بارها و بارها شبح توماس آرویو، زن ماه سیما و گرنگوی پیر را می‌بیند که از پیش پنجره‌اش می‌گذرند. اما اینان روح نیستند. تنها تمامی گذشته دور خود ر فراخوانده‌اند، با این امید که او نیز چنین کند و به ایشان بپیوندد.

اما برای او این کار زمانی بس دراز می‌طلبید.

نخست می‌بایست ننفرت از توماس آریوی را از دل می‌شست که به او نشان داد چه می‌توانست باشد، آنگاه او را از آنچه می‌توانست باشد باز داشت.

وتوماس آریو می‌دانست که او هرگز نمی‌توانست چنان باشد و با آن‌که می‌دانست، کذاشت تا او خود این را ببیند…

اخبار و مطالب مرتبط با:

۲ دیدگاه

  1. اسم نویسنده آمریکایی باید “امبروز بیرس” باشه. ممنون.

    • تصحیح شد. ممنون.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>